ZESPÓŁ SZKÓŁ SKÓRZANO-ODZIEŻOWYCH, STYLIZACJI i USŁUG w RADOMIU

Logo

14 kwietnia – Święto Chrztu Polski

Nasza szkoła nie zapomniała o przypadającym dziś Święcie Chrztu Polski. Uczennice klasy drugiej odwiedziły wszystkie klasy podczas lekcji, przypominając najistotniejsze wiadomości dotyczące przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka I w roku 966.

W holu na pierwszym piętrze szkoły wyeksponowana została gazetka poświęcona temu świętu.

Święto Chrztu Polski ustanowione zostało na mocy ustawy sejmowej z dnia 22 lutego 2019 roku. Datę 14 kwietnia wybrano nieprzypadkowo, uznając, że chrzest musiał nastąpić w okresie największego dla chrześcijan święta.

Chrzest księcia Polan, Mieszka I, był jednym z przełomowych wydarzeń w historii Polski i Polaków. Chrzest odbył się prawdopodobnie w Wielką Sobotę – zgodnie z ówczesnym zwyczajem – w nocy oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie.

Znaleziska archeologiczne sugerują, że mógł on nastąpić na wyspie Ostrów Lednicki, koło grodu gnieźnieńskiego, głównej siedziby rodu Piastów. Znaleziono tam basen chrzcielny, w którym swobodnie mieścił się dorosły człowiek. Przypuszcza się, że razem z księciem został ochrzczony jego dwór.

Kronikarz z XII w., Gall Anonim, twierdzi, że do przyjęcia chrześcijaństwa z Zachodu namówiła Mieszka jego żona, córka księcia czeskiego, Dobrawa. Z Czech przybyli także na ziemie polskie pierwsi misjonarze. Książę Polan obawiał się ekspansji niemieckiej, a porzucając pogaństwo wydzierał Niemcom argument uzasadniający podboje potrzebą chrystianizacji ziem polskich.

Przyjęcie chrześcijaństwa sakralizującego władzę miało także zintegrować młody organizm państwowy, zjednoczyć wokół jednego Boga wszystkie plemiona polskie i umocnić władzę księcia. Ogromny okazał się także wpływ chrześcijaństwa na rozwój polskiej kultury, sztuki i nauki na przestrzeni kolejnych stuleci.

 

Jan Matejko – “Zaprowadzenie chrześcijaństwa” – obraz z 1889 roku

Copyright © 2025
Skip to content